1 marca obchodzimy Dzień Żołnierzy Wyklętych członków organizacji niepodległościowych, prześladowanych i mordowanych przez władze komunistyczne po 1944r. Drugą grupą represjonowanych byli kapłani. Oprócz bardzo znanego wydarzenia, internowania Prymasa Stefana Wyszyńskiego, więzionego i torturowanego arcybiskupa Antoniego Baraniaka – sekretarza Prymasa, czy więzionego, torturowanego i skazanego za opublikowanie raportu o prawdziwych organizatorach tzw. „Programu kieleckiego” biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka, była cała rzesza mało znanych kapłanów, którzy zapłacili więzieniem i doznanymi represjami za godną postawę i obronę wolności kościoła, narodu polskiego i wolności słowa.
Do takich księży należał późniejszy Proboszcz Parafii Łęgonice Małe (gm. Odrzywół) z lat 1954—1959, ks. Czesław Lisak. Urodził się w Starej Wsi k. Szydłowca. Po skończeniu Seminarium w Sandomierzu został wyświęcony na kapłana w 1940r. Był wikariuszem w Parafii Lipie k. Końskich, a 1946r. objął wikariat i prefekturę w Gimnazjum Państwowym w Przedborzu. Swoją postawą naraził się władzom komunistycznym i musiał opuścić Przedbórz. Od 1947r. objął wikariat w Pawłowie k. Starachowic. Aresztowany za swoje „płomienne kazania” w obronie wolności i własności prywatnej został w 1952r. skazany na 2 lata więzienia, które odsiedział w całości. Decyzją ks. biskupa Ordynariusza Sandomierskiego Jana Kantego Lorka został mianowany Proboszczem Parafii w Łęgonicach Małych. Parafię objął po księdzu Walentym Ślusarczyku, zaprzysiężonym w czasie okupacji członku AK i kapelanie wojskowym. Ks. Walenty Ślusarczyk pochodził z pobliskich Brzezek w gminie Klwów.
W okresie posługi kapłańskiej ks. Lisaka Parafia Łęgonice Małe liczyła bez mała 1100 parafian (obecnie 250-300). Brak było utwardzonych dróg dojazdowych do miejscowości. Wtedy główną komunikacją był transport łodzią do Łęgonic Dużych.
Marian Kmieciak