27 maja 1990 r. mieszkańcy gminy Odrzywół wybrali 18-osobową Rade Gminy. Był to początek niezależnego, samorządnego samorządu gminnego w gminie Odrzywół. Przez te lata niewielka i uboga
w dochodach własnych gmina zrealizowała wiele ambitnych programów inwestycyjnych, społecznych i kulturalno-oświatowych.
Oto najważniejsze z nich:
W zakresie inwestycji i rozwoju:
- Pierwszą bardzo dużą inwestycją gminy była w 1991r budowa składowiska odpadów i systemu budowy ich odbioru.
- Równolegle gmina rozpoczęła ambitny program budowy wodociągów. W 1990r. w gminie istniał tylko w części Odrzywołu wodociąg publiczny z przestarzałą i często niesprawna technicznie hydrofornią. Część inwestycji wodociągowych gmina zrealizowała we własnym zakresie. Obecnie stopień zwodociągowania wynosi ponad 99%. Gmina posiada nowoczesne i wydajne Stacje Uzdatniania Wody w Kłonnie, Kolonii Ossie, Dąbrowie i Lipinach, które posiadają zbiorniki retencyjne i zapewniają w całości zapotrzebowanie na wodę.
- W 1991r. gmina skomunalizowała wywłaszczone przez Wojewodę działki na ul. Opoczyńskiej. Uregulowała należności za wywłaszczenie, dokończyła budowę osiedla jednorodzinnego po stronie zachodniej i w całości zbudowała osiedle po stronie wschodniej. Działki zostały uzbrojone w sieć NN i ŚN, wodociągi, kanalizację i drogi. Sprzedawane przez gminę po niskiej cenie działki przyciągnęły na osiedle dużo mieszkańców, a zwłaszcza młodych rodzin. Ogółem na osiedlu powstało 135 działek budowlanych.
- Mając, już na początku lat 90-tych, świadomość spadku poziomu wód gmina przystąpiła do realizacji własnego Programu Małej Retencji w ramach, którego wybudowano i odnowiono zbiorniki wodne w Odrzywole (4,5ha), Łęgonicach Małych (3,5ha), Kamiennej Woli i Wysokinie. Gmina przygotowała także działki na budowę zbiornika w Cetniu (7,5ha).
- W 1990r. odnowiony samorząd zastał w bardzo kiepskim stanie drogi publiczne. W miejscowościach nadpilicznych drogi gminne nie miały nawet nawierzchni utwardzonej, pewne odcinki byłu okresowo przejezdne. Obecnie gmina posiada 35,9 .km. publicznych dróg gminnych asfaltowych, Wszystkie pozostałe publiczne drogi gminne posiadają nawierzchnie utwardzoną destruktem i kruszywem. Gmina wspierała też finansowo remonty dróg powiatowych, wojewódzkich oraz budowę ciągów pieszych wzdłuż dróg DK Nr 48 w kamiennej Woli i Odrzywole. Zakończeniem tego programu będzie remont dróg gminnych w 2020r. o długości 5,7km.
- W1998r. gmina przystąpiła do budowy oczyszczalni ścieków i kanalizacji. Biologiczna oczyszczalnia w Odrzywole ma przepustowość 160m3 /dobę. Kanalizacją sanitarną objęte są miejscowości: Odrzywół, Wysokin, Ceteń, Lipiny, Emilianów. Pozostałe posesje mogą korzystać z dowozu ścieków do oczyszczalni.
- Gmina intensywnie inwestowała w termomodernizację, wymianę uciążliwych źródeł spalania, fotowoltaikę w budynkach publicznych. Takie remonty przeszły budynki szkoły podstawowej w Odrzywole, Urzędu Gminy, ośrodka zdrowia, budynek ŚDS w Myślakowicach, Senior+ w Odrzywole, budynek przedszkola w Odrzywole.
- Gmina z myślą o dzieciach, osobach starszych, stowarzyszeniach inwestowała też w budowę i adaptację świetlic wiejskich w Odrzywole, Wysokinie, Kłonnie, kamiennej Woli i Kolonii Ossie.
- Gmina zrealizowała wielkie programy budowy obiektów sportowych i rekreacyjnych. W Odrzywole istnieje stadion sportowy wraz z zapleczem. W 4 miejscowościach istnieją boiska wielofunkcyjne, w lipinach boisko Orlik2012, 2 Otwarte Strefy Aktywności, liczne place zabaw i miniboiska. W Odrzywole funkcjonuje Hala Sportowa. Gmina wspierała i wspiera działalność Klubów sportowych i UKS.
Na realizację tych programów i innych niewymienionych gmina pozyskała niezliczoną liczbę dotacji, w tym unijnych.
Programy społeczne.
W gminie powstały nowe instytucje: Klub Dziecięcy, Dom Wsparcia Senior+, Środowiskowy Dom Samopomocy. Gmina wspierała działalność KGW i Stowarzyszeń.
W zakresie kultury i dziedzictwa regionalnego.
W gminie od 12 lat jest organizowany Regionalny Festiwal Folklorystyczny, imprezy świętojańskie i sobótkowe, dożynki gminne. Gmina wspierała i wspiera działalność zespołów ludowych.
W zakresie promocji historycznej.
- Gmina wielokrotnie organizowała okrągłe rocznice historyczne miejscowości (Odrzywół, Łęgonice Małe, Wysokin).
- Organizowane były inscenizacje historyczne (wrzesień 1939, powstanie styczniowe)
- Cykliczna imprezą są Biegi Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
- Gmina organizowała wielokrotnie wystawy historyczne min. pamięci ks. Jana Ziei.
- Do tradycji gminy weszło organizowanie obchodów świąt narodowych.
Co się nie udało?
- Ze względu na brak własności budynków SKR i GS (jest to własność wspólnoty w Odrzywole) gmina nie mogła aktywizować tych obszarów, co uniemożliwiło stworzenie nowych zakładów pracy.
- Z tych samych powodów gmina nie zapobiegała zniszczeniu (zarośnięciu) przez małowartościową „samosiejkę” cennych przyrodniczo łąk nadrzecznych nad Drzewiczką.
- Wielka stratą była utrata wielkich środków z dopłat rolniczych na gruntach, niektórych wspólnot zwłaszcza na gruntach wspólnoty w Odrzywole.
- Mimo uruchomienia odbioru odpadów nie udało się zapobiec powstaniu licznych nielegalnych wysypisk odpadów.