W ostatnich miesiącach i tygodniach nasiliło się w gminie, a zwłaszcza w okolicach cmentarza, zjawisko porzucania odpadów. Analiza ich pochodzenia wskazuje, że część tych odpadów pochodzi z działalności gospodarczej (usługi budowlane, remont pomników cmentarnych, handel, remonty pojazdów, odpady cmentarne). Zgodnie z obowiązującymi przepisami Ustawy z dnia 14 grudnia 2012r. o odpadach (Dz.U. z 2019 poz.701) posiadaczem odpadów jestwładający nieruchomością. Gmina nie jest władającym cmentarzami i terenami do niej przylegającymi. Władającymi cmentarzami są parafie a terenów wokół cmentarza w Odrzywole jest wspólnota gruntowa i leśna miejscowości Odrzywół. To na władającym ciąży obowiązek zabezpieczenia nieruchomości i utylizacji odpadów. Posiadaczem tych odpadów nie jest Gmina. Jeżeli właściciel/władający działką stwierdzi szkodę w postaci podrzucenia odpadów, winien zawiadomić o tym organ ścigania, ponieważ jest to zagrożone sankcją kodeksu wykroczeń lub kodeksu karnego i powinien przystąpić do usunięcia odpadów.
Niczym nie uprawnione jest żądanie od gminy, aby Wójt na koszt mieszkańców płacących opłatę za odpady komunalne usuwał te odpady i dopłacał tym samym do prowadzenia prywatnej działalności gospodarczej, zwłaszcza jeżeli są to odpady z tej działalności. Każda firma, a zwłaszcza remontowo-budowlana winna mieć podpisaną umowę na odbiór i utylizację odpadów z działalności gospodarczej.
W sytuacjach szczególnych na podstawie Art.19 i 26 w/w ustawy Wójt po bezskutecznym wezwaniu właściciela nieruchomości może przeprowadzić zastępcze wykonanie utylizacji, ale będzie to wykonane na koszt właściciela nieruchomości.
Gmina od wielu lat z przyczyn wizerunkowych pomaga parafiom w okresie 1 listopada w uporządkowaniu odpadów, ale nie jest do tego zobowiązana prawnie. Pracownicy gminy nie będą też na koszt podatników usuwać odpadów z nieruchomości prywatnych.
Obowiązkiem gminy w ramach obowiązującego systemu jest tylko odbiór posegregowanych odpadów komunalnych z posesji i z PSZOK.
Marian Kmieciak
Wójt Gminy