Pogoda i uczestnicy uroczystości 7 lipca b.r. w niedziele dopisali.
Uroczystość 80-lecia bitwy pod Odrzywołem i inscenizacja zgromadziły na boisku bardzo dużą liczbę miłośników historii i inscenizacji.
Uroczystość otworzył Wójt Gminy Odrzywół Marian Kmieciak. Przedstawił on zarys historyczny i przebieg wydarzeń w dniach 7-8 września 1939r. na Ziemi Odrzywolskiej i Opoczyńskiej. Skutkiem ciężkich walk, wzdłuż drogi Inowłódz-Odrzywół, północnego zgrupowania Armii WP „Prusy”, a szczególnie oddziałów 13 Kresowej Dywizji Piechoty , Wileńskiej Brygady Kawalerii , I Batalionu Lekkich Czołgów WP i innych pododdziałów było odrzucenie 13 Dywizji Zmechanizowanej Wehrmachtu i niemieckich czołgów od szosy. W sytuacji zniszczenia mostów na rzece Pilicy (w Myślakowicach-Kolonii i Nowy Mieście) , most na rzece Drzewiczce w Odrzywole umożliwił ewakuację za rzekę 90% żołnierzy tego zgrupowania Armii WP „Prusy” . Pomiędzy miejscowościami Domaszno, Ossa i Odrzywół doszło też do jednego z pierwszych w 1939r. starć pancernych WP i Wehrmachtu. Efektem walk było ok. 100 zabitych polskich żołnierzy i wielu rannych i zaginionych oraz śmierć ( w części przez rozstrzelanie) kilkudziesięciu cywilnych uchodźców i kilkunastu mieszkańców okolicznych miejscowości. Zostały spalone przez lotnictwo i artylerię niemiecką w całości miejscowości Kolonia Ossa, Kamienna Wola i Żdżary, częściowo Odrzywół i Ossa. Niemcy także ponieśli duże straty w ludziach i stracili 7 czołgów.
Po części wstępnej Wójt Gminy przywitał przybyłych uczestników uroczystości i poczty sztandarowe. Wśród obecnych gości byli min. Poseł do Parlamentu Europejskiego Adam Bielan, Starosta przysuski Marian Niemirski, oficerowie 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, samorządowcy z sąsiednich gmin. Listy do uczestników skierowali Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, Marek Suski Szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, Jan Józef Kasprzyk Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Poseł Robert Telus i Poseł Mirosław Maliszewski. W imieniu gości Poseł do PE Adam Bielan podziękował organizatorom za organizację uroczystości. Modlitwę za poległych i pomordowanych poprowadził Proboszcz Parafii Odrzywolskiej ks. Adam Łukiewicz. Wciągnięcie flagi państwowej, uroczysty apel pamięci i salwę honorową wykonali żołnierze z 25 Batalionu Dowodzenia 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego.
Po części oficjalnej odbyła się, na błoniach przy boisku, inscenizacja historyczna z udziałem kilkudziesięciu grup rekonstrukcyjnych, pojazdów pancernych i samolotu. W inscenizacji udział wzięli również ułani ze Stowarzyszenia Hubalczyków, młodzież z PSP Odrzywół oraz pracownicy i uczestnicy Domu Wsparcia „Senior Plus i Środowiskowego Domu Samopomocy w Myślakowicach. Inscenizację przygotował Wójt Gminy Marian Kmieciak, który też prowadził narrację historyczną. W dalszej części Dnia Odrzywołu przy pełnych trybunach został rozegrany mecz piłkarski drużyn z klasy „A” KS Blask Odrzywół – SKS Potworów. W konfrontacji sportowej lepsi okazali się goście wygrywając 5:2. W drużynie z Potworowa zagrał wielokrotny reprezentant Polski Piotr Świerczewski.
Z kolei miłośnicy muzyki poważnej i operetki wypełnili do pełna salę konferencyjną Urzędu Gminy, aby wysłuchać wielu pieśni i arii operetkowych w wykonaniu Wandy Bargiełowskiej- Bargeyłło i jej gości. Jak zwykle ponad godzinny koncert spotkał się z aplauzem widzów. Dzień Odrzywołu zakończyła zabawa taneczna na deskach przy dźwiękach muzyki w wykonaniu zespołu muzycznego „VEGA”.
Imprezie towarzyszyły pokazy militarne Grupy Militarnej „Pilica”, pokazy archeologiczno-muzealne z I i II wojny światowej i stała wystawa miniatur zamków i kościołów historycznych wykonana przez mieszkańca Odrzywołu Wojciecha Liwińskiego.
To była kolejna udana impreza w gminie Odrzywół.
Zdjęcia: Ziemia Przysuska