Tegoroczny, XI już Festiwal, który odbył się 18 listopada br. zgromadził ponad 300 uczestników i około 1000 widzów. Impreza ma charakter przeglądu artystów ludowych i wbrew nazwie (Festiwal Ziemi Przysuskiej) od dawna jest festiwalem regionalnym. Wśród uczestników byli mieszkańcy pochodzący z historycznej ziemi opoczyńskiej, radomskiej, szydłowieckiej, białobrzeskiej i nowomiejskiej. Wśród widzów nie zabrakło ludzi z wielu stron centralnej Polski.
W tegorocznym festiwalu wzięło udział 18 kapel, 12 zespołów dorosłych, 4 zespoły dziecięco-młodzieżowe, 8 solistów-śpiewaków i 3 solistów instrumentalistów. Swoje ludowe stoiska wystawiło 11 Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń Wiejskich. Nie zabrakło tradycyjnego stoiska z garncarstwem staropolskim.
Festiwal ma swoje ramy czasowe – rozpoczął się w niedzielę o godz. 13.00 występem Kapeli Władysława Urbańczyka z Radomia – zdobywcy Grad Prix w 2017 r.
Tegoroczny Festiwal odbył się pod patronatem honorowym Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego i Starosty Przysuskiego Mariana Niemirskiego. Wśród gości znaleźli się m.in. poseł do Parlamentu Europejskiego dr Zbigniew Kuźmiuk, poseł Ziemi Radomskiej Dariusz Bąk, radna Sejmiku Mazowieckiego Ewa Białecka, wójtowie gmin: Borkowice, Gielniów, Wieniawa i Potworów. Zaprzyjaźnioną Gminę Nowe Miasto reprezentowała delegacja radnych na czele z Przewodniczącym Rady Tomaszem Pietruchą. Delegacja Nowego Miasta wręczyła na ręce Wójta Gminy Mariana Kmieciaka specjalnie wypieczony bochen chleba z historycznymi herbami Odrzywołu i Nowego Miasta. List do uczestników Festiwalu skierowali Wicepremier Beata Szydło i Marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
Oficjalnego otwarcia Festiwalu dokonali obecni parlamentarzyści i Starosta Przysuski Marian Niemirski. Festiwal, jak podkreślają uczestnicy, toczył się jak zwykle w rodzinnej, radosnej atmosferze. Miejsce przed sceną zawsze było zapełnione tańczącymi parami. To znak, że tradycyjne tańce ludowe: polki, oberki i mazurki ciągle są popularne.
W trakcie, jury konkursu w osobach: Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Bogumiły Stępień, Sekretarza Gminy Genowefy Pogorzały, Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Anny Zbrowskiej i Kierowniczki Biura Lokalnej Grupy Działania „Wszyscy Razem” Agnieszki Listkiewicz oceniało wystrój i ofertę kulinarną stoisk KGW i Stowarzyszeń oraz występy uczestników w poszczególnych kategoriach. Jury oceniało też najlepszych tancerzy (pary, tancerki i tancerzy).
W poszczególnych kategoriach Grand Prix otrzymali:
- Dziecięco-młodzieżowej: zespół „Borki” z Ruszkowic gm. Borkowice
- Zespół dorosły: „Zespól Pieśni i Tańca Ziemi Nowomiejskiej” z gm. Nowe Miasto
- Soliści – śpiewacy: Pani Teresa Paluch z Jedlińska k. Radomia
- Soliści – instrumentaliści: Roman Wojciechowski z gm. Sławno (opoczyńskie)
- Stowarzyszenia i KGW – stoisko: Stowarzyszenie „Niezapominajki” z gm. Rusinów
- Specjalne wyróżnienie ufundowane przez parlamentarzystów otrzymali:
– Zespół „Papryczki”
– KGW z Kamiennej Woli
Jury przyznało też nagrody dla najmłodszych uczestników festiwalu i dla najlepszych tancerzy.
Uczestnicy festiwalu z żalem rozstawali się z Odrzywołem, deklarując przyjazd w 2019 r.
Festiwal zakończył się po godzinie 19.00.
Organizatorem festiwalu jest Wójt Gminy Marian Kmieciak i Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Bogumiła Stępień.