W niedzielę 17 września b.r. w miejscu dawnej Gajówki „ Rawicz” koło Przysuchy miała miejsce uroczystość poświęcona „Żołnierzom Armii Krajowej i partyzantki niepodległościowej” zorganizowana przez Lasy Państwowe. Miejsce to jest szczególne, ponieważ w wyniku zdrady, żandarmeria niemiecka rozbiła tam 11 kwietnia 1943 r. oddział Narodowych Sił Zbrojnych z obwodu Opoczno.
Zginęło 11 żołnierzy NSZ przebywających w Gajówce na kursie podchorążych. Szkolenie prowadził oficer komendy powiatowej NSZ Franciszek Sobecki ps. „Kruk”. Wskutek zdrady gajowego i sołtysa wsi Gródek komendant Policji Granatowej w Przysusze powiadomił o oddziale żandarmerię niemiecką w Końskich.
Na miejscu w nierównym starciu zaskoczonych podchorążych z żandarmami zginęło 11 partyzantów z Odrzywołu, Przystałowic, Opoczna i Przysuchy.
Z Odrzywołu zginęli:
- Marian Kopaniewski lat 19
- Zenon Baranowski lat 22
- Jan Bolesław Ziółkowski lat 20 (w innych źródłach mogą być inne imiona)
Niemcy wystawili zabitych przed kościołem w Przysusze licząc na ich rozpoznanie przez rodziny. Wobec nie zgłoszenia się rodzin pochowali ich na cmentarzu żydowskim w Przysusze. Prawdopodobnie kilka tygodni później Niemcy wykopali i spalili zwłoki partyzantów.
Dowódca oddziału Franciszek Stobecki „Kruk” także zginął w wyniku zdrady 17 lipca 1943 r. w młynie Lusztyk koło Przysuchy.
Wszyscy odpowiedzialni za zdradę zginęli z wyroku Sądu Podziemnego.
Delegacja gminy Odrzywół w osobach Wójta Mariana Kmieciaka, Z-cy Wójta Andrzeja Marszałka i Sekretarz Gminy Genowefy Pogorzały złożyła w miejscu śmierci żołnierzy NSZ okolicznościową białoczerwoną wiązankę.